Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Marsjańska kumulacja

Mars wita was

Przypuszczalny wygląd zbiornika wodnego w kraterze Jezero. Rzeka po lewej u góry to Neretwa; po prawej u dołu to Pliva. Przypuszczalny wygląd zbiornika wodnego w kraterze Jezero. Rzeka po lewej u góry to Neretwa; po prawej u dołu to Pliva. NASA
Za kilka dni zaczną docierać do Marsa trzy sondy z bogatym programem naukowym, obejmującym m.in. poszukiwanie śladów życia.
Przypuszczalny wygląd ujścia Neretwy do zbiornika wodnego w kraterze Jezero.NASA Przypuszczalny wygląd ujścia Neretwy do zbiornika wodnego w kraterze Jezero.

Mniej więcej co 26 miesięcy Ziemia i Mars ustawiają się na swoich orbitach w taki sposób, że lot na Czerwoną Planetę pochłania najmniej paliwa. Ostatni raz zdarzyło się to w lipcu ubiegłego roku, na który zaplanowano wysłanie międzyplanetarnej flotylli złożonej z sond al-Amal („Nadzieja”, zbudowana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie we współpracy z USA), Tianwen-1 (pierwsza z serii chińskich sond międzyplanetarnych, nazwanych poetycko „Pytaniami do nieba”) oraz amerykańska Perseverance („Wytrwałość”).

Polityka 6.2021 (3298) z dnia 02.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Marsjańska kumulacja"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >