Nauka

Powrót żagli

Dobry wiatr dla żaglowców

Projektowany na politechnice w Sztokholmie statek do przewozu samochodów „Oceanbird” ma pozyskiwać 90 proc. energii z żagli. Projektowany na politechnice w Sztokholmie statek do przewozu samochodów „Oceanbird” ma pozyskiwać 90 proc. energii z żagli. Wallenius Marine
Wiatr jest zbyt tanim i ekologicznym źródłem energii, żeby nie wykorzystywać go w transporcie morskim. Najnowsze technologie sprawią, że żagle wrócą na pokłady statków.
Transportowiec „E-Ship 1” ma napęd wspomagany czterema żaglami rotorowymi.Alan Jamieson Transportowiec „E-Ship 1” ma napęd wspomagany czterema żaglami rotorowymi.

Silny sztorm, który szalał w rejonie Azorów 21 października 1957 r., zatopił czteromasztowy żaglowiec „Pamir”. Z 86-osobowej załogi ocalało zaledwie 6 osób. Prasa na całym świecie donosiła o jednej z najbardziej tragicznych katastrof w historii żeglugi. Wydarzyło się wówczas coś jeszcze: dobiegła końca epoka żagla we flotach handlowych. Po zatonięciu „Pamira” drugi z niemieckich żaglowców wykonujących rejsy szkoleniowo-towarowe – „Passat” – został wycofany z eksploatacji.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót żagli"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Nie każdy archeolog to Indiana Jones

Popkulturowy obraz archeologa awanturnika umacnia przekonanie, że ich głównym zadaniem jest odkrywanie skarbów. Ten fałsz fatalnie odbija się na wiedzy o przeszłości.

Agnieszka Krzemińska
27.02.2021