Nauka

Powrót żagli

Dobry wiatr dla żaglowców

Projektowany na politechnice w Sztokholmie statek do przewozu samochodów „Oceanbird” ma pozyskiwać 90 proc. energii z żagli. Projektowany na politechnice w Sztokholmie statek do przewozu samochodów „Oceanbird” ma pozyskiwać 90 proc. energii z żagli. Wallenius Marine
Wiatr jest zbyt tanim i ekologicznym źródłem energii, żeby nie wykorzystywać go w transporcie morskim. Najnowsze technologie sprawią, że żagle wrócą na pokłady statków.
Transportowiec „E-Ship 1” ma napęd wspomagany czterema żaglami rotorowymi.Alan Jamieson Transportowiec „E-Ship 1” ma napęd wspomagany czterema żaglami rotorowymi.

Silny sztorm, który szalał w rejonie Azorów 21 października 1957 r., zatopił czteromasztowy żaglowiec „Pamir”. Z 86-osobowej załogi ocalało zaledwie 6 osób. Prasa na całym świecie donosiła o jednej z najbardziej tragicznych katastrof w historii żeglugi. Wydarzyło się wówczas coś jeszcze: dobiegła końca epoka żagla we flotach handlowych. Po zatonięciu „Pamira” drugi z niemieckich żaglowców wykonujących rejsy szkoleniowo-towarowe – „Passat” – został wycofany z eksploatacji.

Polityka 7.2021 (3299) z dnia 09.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót żagli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Szamani i inni szatani. Polska religijność zabobonna

Magiczna, zabobonna religijność staje się coraz bardziej powszechna w polskim Kościele. A pandemia jeszcze nasiliła te tendencje.

Joanna Podgórska
21.07.2021