Nauka

Covid nie wstrzymuje raka, onkologię – owszem

Według katastroficznych szacunków w związku z pandemią liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych może wzrosnąć nawet o 20 proc. Według katastroficznych szacunków w związku z pandemią liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych może wzrosnąć nawet o 20 proc. b.Arte / PantherMedia
Rak w pandemii covid ma się świetnie. Osoby chore na raka – dużo gorzej. Na co mogą liczyć w tym roku?

Światowy Dzień Walki z Rakiem był dla rządu okazją do pochwalenia się nowym modelem organizacyjnym lecznictwa onkologicznego. Ale to pacjenci ocenią, na ile będzie on dla nich satysfakcjonujący i czy zdoła wyciągnąć tę dziedzinę z pandemicznego zastoju.

W ubiegłym roku dostęp do diagnostyki i leczenia chorych na nowotwory bardzo się pogorszył. Wystawiono kilkadziesiąt tysięcy mniej kart DiLO! – Dlatego samo odmrożenie opieki onkologicznej i oczekiwanie na przywrócenie jej zdolności sprzed pandemii covid-19 może być niewystarczające – uważa Szymon Chrostowski, prezes Fundacji „To Się Leczy”.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021