Nauka

Drugie wejście demona

Jak się wyłoniło życie

Życie to maszyna, która działa, „wyczarowując porządek z chaosu, zręcznie omijając ograniczenia narzucane przez zabójczą drugą zasadę termodynamiki”. Życie to maszyna, która działa, „wyczarowując porządek z chaosu, zręcznie omijając ograniczenia narzucane przez zabójczą drugą zasadę termodynamiki”. Fine Art Images / BEW
Życie rządzi się zagadkowymi prawami, w których kluczową rolę odgrywa informacja. Fizyk Paul Davies wie, jak tych praw szukać.
materiały prasowe

Żywa materia, chociaż nie wymyka się ustalonym do tej pory prawom »fizyki«, prawdopodobnie obejmuje również nieznane »inne prawa fizyki«” – napisał Erwin Schrödinger, gigant mechaniki kwantowej. Zawarł je w książce „Czym jest życie?”. Trudno uwierzyć, że ta pierwsza uporządkowana myśl o tym, że życie kieruje się jakimiś własnymi dla siebie wyjątkowymi zasadami, których nie sposób wywieść z praw podstawowych, pojawiła się dopiero w 1944 r. Jeszcze trudniej uwierzyć, że do dziś pozostaje bez klarownej odpowiedzi.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 51
Oryginalny tytuł tekstu: "Drugie wejście demona"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021