Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Gorące noce nietoperzy

Seks nietoperzy

Para gambijskich nietoperzy owocowych epoletowanych (Epomophorus gambianus). Osobniki tego gatunku osiągają 25 cm długości ciała i do 50 cm rozpiętości skrzydeł. Para gambijskich nietoperzy owocowych epoletowanych (Epomophorus gambianus). Osobniki tego gatunku osiągają 25 cm długości ciała i do 50 cm rozpiętości skrzydeł. Merlin Tuttle/BCI / BEW
Zaskakująco skomplikowane życie seksualne nietoperzy dowodzi, że trzeba wybierać: albo inwestujemy w liczne kopulacje, albo w rozwój mózgu.
Nietoperz z gatunku gacek brunatny.Fourrure/Wikipedia Nietoperz z gatunku gacek brunatny.

Prącie, którego zdjęcia zaprezentował w lutym na internetowym wykładzie dr Nicolas Fasel z uniwersytetu w Lozannie, wywierało wrażenie zarówno kształtem, jak i rozmiarami. Gdy osiągało stan erekcji, jego górna część nabrzmiewała do grubej, sercowatej formy. Długość zaś dochodziła do blisko 30 proc. długości całego ciała. Gdyby mężczyzna o wzroście 1,8 m miał takie proporcje, to jego penis we wzwodzie osiągałby rozmiar pięćdziesięciu kilku centymetrów! Samiec nietoperza z gatunku borowiec wielki (Nyctalus noctula), do którego należał organ prezentowany na wykładzie, ma całe ciało długości ledwie 6,5 do 8 cm. Jego członek osiągał więc około 2 cm. Zdumiewało to tym bardziej, gdy dr Fasel porównał ten rozmiar do waginy samicy borowca. Ta bowiem miała raptem 4 mm długości. Po cóż więc samcowi tak potężny członek, skoro do kopulacji wystarczyłby mu narząd pięć razy mniejszy?

Panowie śpiewają, panie wybrzydzają

Wykład dra Fasela, zorganizowany przez Instytut Biologii Ssaków PAN w Białowieży, wzbudzał zainteresowanie, gdyż opowiadał o kolejnej z wielu zagadek, na jakie natknęli się biolodzy, gdy zaczęli przyglądać się życiu seksualnemu nietoperzy. Bo choć o doborze płciowym, jako jednym z ważniejszych mechanizmów ewolucji, pisał już Karol Darwin, to naukowcy długi czas skupiali się głównie na badaniu tzw. zachowań przedkopulacyjnych. Tą nazwą określa się wszystkie elementy, które pozwalają samcowi i samicy dobrać się w parę, aby wspólnie spłodzić zdrowe i silne potomstwo.

Samce ptaków na przykład popisują się śpiewem, barwnym upierzeniem, a czasem i tańcem. Jelenie eksponują poroże i toczą rytualne walki. Pająki ofiarowują swoim wybrankom posiłek w postaci upolowanego owada. U nietoperzy jednak, szczególnie z Polski czy innych krajów strefy umiarkowanej, te zachowania przedkopulacyjne są dość ograniczone.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Gorące noce nietoperzy"
Reklama