Nauka

Potwór z Arktyki

Jak metan nakręca spiralę ocieplenia

Zamarznięte bąble metanu w kanadyjskim sztucznie utworzonym Jeziorze Abrahama. Zamarznięte bąble metanu w kanadyjskim sztucznie utworzonym Jeziorze Abrahama. Getty Images
Wszyscy mówią o dwutlenku węgla jako o głównym zagrożeniu dla klimatu, ale jeśli chcemy szybko zahamować wzrost temperatur globalnych, trzeba natychmiast pokonać innego wroga – metan.
W USA hoduje się 95 mln sztuk bydła, które jest istotnym źródłem metanu. Na fot.: jedna z teksańskich farm.George Steinmetz/The New York Times Agency/EAST NEWS W USA hoduje się 95 mln sztuk bydła, które jest istotnym źródłem metanu. Na fot.: jedna z teksańskich farm.

Epizod 1: Syberia, 252 mln lat temu

Świat staje na krawędzi zagłady. Trwa rzeź o apokaliptycznych rozmiarach. Nie ma pewności, czy jakakolwiek wyższa forma życia ją przetrwa. Geologia może cofnąć zegar ewolucji o setki milionów lat. Nie pojawią się dinozaury, ptaki, ssaki, a więc i ludzie. Przyszłość biosfery staje pod znakiem zapytania za sprawą największych w dziejach globu erupcji wulkanicznych.

W zachodniej i środkowej części Syberii lawa pokrywa ponad 5 mln km kw., co odpowiada połowie Europy, po czym twardnieje i zmienia się w skałę bazaltową.

Polityka 10.2021 (3302) z dnia 02.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Potwór z Arktyki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Los bezpłodnych katolików: niech Bóg decyduje

Wierzą w Boga, dlatego nie decydują się na potępiane przez Kościół in vitro i inseminację. Niepłodni po katolicku.

Elżbieta Turlej
24.01.2013