Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Krzemowa geopolityka

Dlaczego dziś brakuje mikroprocesorów

Współczesny samochód nafaszerowany jest nawet 3 tys. mikroprocesorów. Ich obecna podaż nie wystarcza, więc fabryki muszą ograniczyć produkcję. Na fot.: linia montażowa w zakładach Forda w Chicago. Współczesny samochód nafaszerowany jest nawet 3 tys. mikroprocesorów. Ich obecna podaż nie wystarcza, więc fabryki muszą ograniczyć produkcję. Na fot.: linia montażowa w zakładach Forda w Chicago. Reuters/Kamil Krzaczynski / Forum
Na początku 2021 r. stało się to, co prognozowali eksperci – na rynku zabrakło mikroprocesorów i układów scalonych. Współczesna gospodarka potrzebuje ich tak samo jak stałych dostaw energii. Co się stało?
Montaż maszyny litograficznej niezbędnej do produkcji nowoczesnych mikroprocesorów. Rynek takich maszyn zmonopolizowała holenderska firma ASML, która obecnie wyceniana jest na 200 mld euro.Reuters/Forum Montaż maszyny litograficznej niezbędnej do produkcji nowoczesnych mikroprocesorów. Rynek takich maszyn zmonopolizowała holenderska firma ASML, która obecnie wyceniana jest na 200 mld euro.

Producenci samochodów na całym świecie meldują o wstrzymywanej produkcji: z fabryk Forda w Stanach Zjednoczonych w pierwszym kwartale wyjedzie nawet o 20 proc. samochodów mniej, niż mogłoby się sprzedać. Honda zamknęła w styczniu fabrykę w brytyjskim Swindon, Renault opóźni dostawy dziesiątków tysięcy aut, podobnie Volkswagen. Powodem zator w dostawach mikroprocesorów i elektronicznych układów scalonych, którymi każdy pojazd jest nasycony – auta z napędem elektrycznym mogą mieć nawet 3 tys.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Krzemowa geopolityka"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022