Nauka

Mądre inaczej

Co potrafi ośmiornica

Inteligencja głowonogów wyewoluowała znacznie wcześniej niż inteligencja spokrewnionych z nami kręgowców, co dodatkowo komplikuje nasze rozumienie procesów zachodzących w ich układach nerwowych. Inteligencja głowonogów wyewoluowała znacznie wcześniej niż inteligencja spokrewnionych z nami kręgowców, co dodatkowo komplikuje nasze rozumienie procesów zachodzących w ich układach nerwowych. David Fleetham, Visuals Unlimited/Science Photo Library / EAST NEWS
Nowe badania opisują niezwykłe postępowanie ośmiornic – przepychanie ryb i dawanie im kuksańców. Te oraz inne zachowania głowonogów są kolejnym krokiem do zrozumienia natury inteligencji i świadomości.
Ośmiornica z gatunku Octopus cyanea.Ahmed Abdul Rahman/Wikipedia Ośmiornica z gatunku Octopus cyanea.

Dwa tygodnie temu w czasopiśmie „Proceedings of the Royal Society B” opublikowano artykuł, z którego wynika, że głowonogi (dokładniej – mątwy zwyczajne) zdają tak zwany test pianki cukrowej (marshmallow test). Polega on na odroczeniu przyjemności po to, aby uzyskać większą gratyfikację. Pierwotnie test kierowano do dzieci: mali uczestnicy byli zostawiani przed wyborem: albo zjeść jedną piankę od razu, albo odroczyć tę przyjemność o kwadrans, ale otrzymać wtedy dwie pianki.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Mądre inaczej"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Antyk nad Adriatykiem

Murowana pogoda, szmaragdowe morze, pyszne jedzenie i perły rzymskiej architektury. Na dodatek, jeśli przestrzegamy reguł, wakacje w Chorwacji będą po prostu bezpieczne.

Prezentacja
24.03.2021