Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

W dwa ognie

Zapomniana epidemia AIDS

Mural w przejściu podziemnym w Poznaniu. Mural w przejściu podziemnym w Poznaniu. Łukasz Gdak/Polska Press / EAST NEWS
Przytłoczeni Covid-19 zapomnieliśmy o innej, wciąż nieodwołanej pandemii. AIDS może dostarczyć ważnej lekcji, jak oswoić się z wirusem, którego nie udało się pokonać od 40 lat.
„Trzy szczepionki” – na podstawie „Trzech Gracji” Rafaela. Praca włoskiego artysty w Barcelonie.Xavi Torrent/Getty Images „Trzy szczepionki” – na podstawie „Trzech Gracji” Rafaela. Praca włoskiego artysty w Barcelonie.

Brak szczepionki, która chroniłaby przed AIDS, pozostaje jednym z największych rozczarowań współczesnej medycyny. Wiele prób spaliło na panewce, co najmniej kilkanaście poważnych kandydatek, stosowanych już w testach klinicznych, nie przyniosło spodziewanych efektów. Ale wirus, który zabijał na początku znacznie więcej ludzi niż Covid-19, przestał być w wielu regionach świata śmiertelny, bo pojawiły się leki redukujące jego aktywność w organizmie do zera oraz metody profilaktyki farmakologicznej (tzw.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "W dwa ognie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022