Nauka

Prawa rebelii

Jakimi prawami rządzą się rewolucje

XIX-wieczna rycina przedstawiająca kaźń zbuntowanego członka załogi okrętu wojennego. XIX-wieczna rycina przedstawiająca kaźń zbuntowanego członka załogi okrętu wojennego. Lanmas/Alamy Stock Photo / BEW
Czy rewolucje można opisać prawami uniwersalnymi, jak w fizyce czy chemii? Analiza buntów na morzu sugeruje, że to niekoniecznie mrzonka.
materiały prasowe

„I pchnijcie mnie porządnie. Wreszcie./Chcę spać, oślizłe zielsko wokół mnie się owija” – oto ostatnie słowa Billy’ego Budda, bohatera noweli amerykańskiego XIX-wiecznego pisarza Hermana Melville’a. Budd, nieziemskiej urody młody marynarz, został skazany na śmierć za czyn, którego dopuścił się w afekcie na innym członku załogi brytyjskiego okrętu wojennego „Bellipotent”. Byłby został zapewne ułaskawiony, gdyby nie pewna pechowa okoliczność.

Był rok 1797 i echa rewolucji francuskiej dotarły na pokład każdego okrętu Royal Navy.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawa rebelii"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Chorwacja – co zobaczyć w drodze nad morze?

Wakacje w Chorwacji kojarzymy przede wszystkim z plażowaniem, kuchnią i zabytkami. Słusznie, ale w głębi kraju czekają na nas prawdziwe skarby natury, które po prostu trzeba zobaczyć!

Prezentacja
21.04.2021