Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Prawa rebelii

Jakimi prawami rządzą się rewolucje

XIX-wieczna rycina przedstawiająca kaźń zbuntowanego członka załogi okrętu wojennego. XIX-wieczna rycina przedstawiająca kaźń zbuntowanego członka załogi okrętu wojennego. Lanmas/Alamy Stock Photo / BEW
Czy rewolucje można opisać prawami uniwersalnymi, jak w fizyce czy chemii? Analiza buntów na morzu sugeruje, że to niekoniecznie mrzonka.
materiały prasowe

„I pchnijcie mnie porządnie. Wreszcie./Chcę spać, oślizłe zielsko wokół mnie się owija” – oto ostatnie słowa Billy’ego Budda, bohatera noweli amerykańskiego XIX-wiecznego pisarza Hermana Melville’a. Budd, nieziemskiej urody młody marynarz, został skazany na śmierć za czyn, którego dopuścił się w afekcie na innym członku załogi brytyjskiego okrętu wojennego „Bellipotent”. Byłby został zapewne ułaskawiony, gdyby nie pewna pechowa okoliczność.

Był rok 1797 i echa rewolucji francuskiej dotarły na pokład każdego okrętu Royal Navy. Skłaniały marynarzy do śmielszego formułowania skarg związanych z warunkami służby, stając się przyczyną niejednego buntu. A bunt taki mógł przemienić „sztandar ustanowionego prawa i wolności we wrogi czerwony meteor nieokiełznanej i niepohamowanej rewolty”, pisał Melville. Władze imperium kazały więc karać bezwzględnie nawet błahe wykroczenia.

A może jednak wyrok śmierci na Budda wydano słusznie? Może jednostkowy akt nieposłuszeństwa w pewnych warunkach musi prowadzić do zjawiska kolektywnego? Czy można opisywać podobne zjawiska twardymi prawami, tak jak to się robi w fizyce czy biologii?

Na te słabo znane wody wypuścili się Steven Pfaff, socjolog z University of Washington, i Michael Hechter, historyk z Arizona State University. Sięgnęli do niezwykle bogatych w dane, ale wcześniej nie studiowanych systemowo zapisów w dziennikach pokładowych z czasów świetności Royal Navy (1740–1820) – a swoje odkrycia opisali w wydanej przed paroma miesiącami książce „The Genesis of Rebellion. Governance, Grievance and Mutiny in the Age of Sail” („Geneza rebelii. Zarządzanie, skargi i bunt w wieku żagli”).

To skupienie uwagi na zamkniętej przestrzeni nie jest niczym nowym.

Polityka 12.2021 (3304) z dnia 16.03.2021; Nauka i cywilizacja; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawa rebelii"
Reklama