Nauka

Już wiadomo, dlaczego Niemcy przestali szczepić AstraZeneką

AZD1222, czyli wektorowa szczepionka przeciw covid-19 opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca AZD1222, czyli wektorowa szczepionka przeciw covid-19 opracowana przez Uniwersytet Oksfordzki i koncern AstraZeneca AstraZeneca / mat. pr.
Niemcy wyjaśniają powody wstrzymania podawania szczepionki AstraZeneca. Europejska Agencja Leków postanowiła wprowadzić do jej ulotki ostrzeżenie o ryzyku zakrzepicy.

W Polsce nikt na razie nie wyłamał się z chóru zapewniającego o bezpieczeństwie preparatu AstraZeneca. Szef KPRM Michał Dworczyk zarzuca krajom, które wstrzymały szczepienia, niepotrzebną histerię, a znany wirusolog prof. Włodzimierz Gut powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że jeśli inni nie chcą tej szczepionki, to powinniśmy na tym skorzystać i ją od nich wykupić. Z kolei dr Grzegorz Cessak, szef polskiego urzędu zajmującego się rejestracją produktów leczniczych, określił w Radiu Zet decyzje kilkunastu państw efektem domina wytworzonym pod wpływem „nerwicy w społeczeństwie”.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020