Nauka

Ikar z czerwoną gwiazdą

Zagadka Gagarina

Jurij Gagarin Jurij Gagarin ITAR-TASS / PAP
Produkt zimnej wojny, marionetka systemu czy jego ofiara; niedoszły kontestator czy może prekursor ekologii? 60 lat po historycznym locie w kosmos Jurij Gagarin wciąż jest zagadką.
Lech Mazurczyk

Statek kosmiczny Wostok 1 za chwilę oderwie się od Ziemi. Przez minione dwie godziny Jurij Gagarin czekał w pełnej gotowości, sprawdzając przyrządy i nucąc swoje ulubione piosenki (najpierw „Lećcie, gołębie, lećcie”, później zaś pieśń Szostakowicza „Ojczyzna słyszy, ojczyzna wie, gdzie w obłokach lata jej syn”). W pewnej chwili Siergiej Korolow, szef radzieckiego programu kosmicznego, przypomina mu, że w metalowych tubkach ma jedzenie: obiad, śniadanie i kolację. „Najważniejsze, że jest kiełbaska do samogonu” – rzucił Gagarin.

Polityka 16.2021 (3308) z dnia 13.04.2021; Nauka i cywilizacja; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Ikar z czerwoną gwiazdą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Odwieczny konflikt izraelsko-arabski

Konflikt bliskowschodni należy do najdłużej trwających we współczesnych stosunkach międzynarodowych. Złożyły się na niego wojny między młodymi państwami arabskimi a nowym Państwem Izrael oraz nierozwiązana do dziś kwestia palestyńska.

Radosław Bania
10.03.2020