Nauka

Mion niezgody

Mały mion i wielki spór o przyszłość fizyki

Fermilab w Batavii pod Chicago dysponuje m.in. jednym z najpotężniejszych akceleratorów cząstek – Tevatronem. Fermilab w Batavii pod Chicago dysponuje m.in. jednym z najpotężniejszych akceleratorów cząstek – Tevatronem. EPA / PAP
Mała cząstka μ prowokuje wielki spór o przyszłość fizyki i kosmologii – o naturze wszechświata nie wspominając.
Fermilab – fragmenty instalacji w ośrodku badań nad fizyką cząstek elementarnych i fizyką wysokich energii.Reider Hahn/Fermilab/U.S.Dept O/The New York Times Agency/EAST NEWS Fermilab – fragmenty instalacji w ośrodku badań nad fizyką cząstek elementarnych i fizyką wysokich energii.

„A kto to zamawiał?” – miał powiedzieć Isidor Isaac Rabi, genialny fizyk amerykański, kiedy cząstkę odkryto. Był rok 1936 i dwóch uczonych, Carl D. Anderson i Seth Neddermeyer, odnalazło właśnie ślady jego obecności w promieniowaniu kosmicznym. Dziś mion, w tabelach cząstek elementarnych znany jako µ, niegdyś niespodziewany gość, jest stałym bywalcem laboratoriów na całym świecie. Ale mimo że w akceleratorach produkuje się go niemal rutynowo, jego obecność nie spowszedniała.

Polityka 21.2021 (3313) z dnia 18.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Mion niezgody"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021