Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Złoczyńca w różu

Bill Gates – idealny bohater teorii spiskowych

Trzeba powiedzieć wyraźnie: Bill Gates wiedział. Bo powszechnie wiadomo było, że taka epidemia musi w końcu wybuchnąć. Trzeba powiedzieć wyraźnie: Bill Gates wiedział. Bo powszechnie wiadomo było, że taka epidemia musi w końcu wybuchnąć. Alamy Stock Photo / BEW
Jak to się stało, że Bill Gates, cichy i niepozorny okularnik, archetyp szkolnego kujona, zdołał skupić na sobie nienawiść milionów?
W opinii publicznej zaczyna się kształtować obraz Gatesa jako aroganckiego control freaka – maniaka kontroli, który chciałby cały świat urządzić po swojemu.EAST NEWS W opinii publicznej zaczyna się kształtować obraz Gatesa jako aroganckiego control freaka – maniaka kontroli, który chciałby cały świat urządzić po swojemu.

Pod koniec kwietnia w Austin w Teksasie jest już naprawdę gorąco, więc większość demonstrantów ma na sobie szorty i koszulki z odkrytymi ramionami. Protestują przeciw fałszywej pandemii. Przeciw stratom dla gospodarki, zamykaniu ludzi w domach, a przede wszystkim – przeciw planowanym szczepieniom. W pewnym momencie osoba z megafonem – to Alex Jones, znany prawicowy dziennikarz i tropiciel spisków – zaczyna skandować „Aresztować Billa Gatesa!”. Tłum natychmiast podchwytuje slogan, który staje się nowym hymnem ruchu oporu – bojowym okrzykiem zagrzewającym do walki rebeliantów na całym świecie.

Arrest Bill Gates to także jeden z najpopularniejszych napisów widywanych na kartonach i transparentach. Czasem towarzyszy mu ilustracja – twórca Microsoftu ze strzykawką w dłoni, zwykle w charakterystycznym różowym sweterku symbolizującym wyalienowanie liberalnych elit. Jedna z książek tropiących rzekome niecne plany i postępki Gatesa ma nawet ten sweterek w tytule „The Devil in a Pink Sweater: Bill Gates and the Mark of the Beast” (Diabeł w różowym sweterku. Bill Gates i Znamię Bestii). Jej autorem jest Xaviant Haze, który w pokaźnym dorobku ma już m.in. dzieła o starożytnych olbrzymach, kosmitach w Egipcie oraz sekretnej historii amerykańskiej bankowości. To nie przypadek. Gates wyznacza dziś punkt, w którym krzyżują się ścieżki łączące niemal wszystkie teorie spiskowe.

Fakenewsowy film na YouTubie podaje, że włoski rząd wydał nakaz aresztowania miliardera. Zainspirowani nim Amerykanie skierowali do Białego Domu petycję o zatrzymanie Gatesa w USA. W ciągu trzech tygodni pod dokumentem zgromadzono pół miliona podpisów. Nie jest to zaskakujące. Badanie opinii publicznej przeprowadzone w maju ubiegłego roku na zlecenie Yahoo News pokazało, że 44 proc.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoczyńca w różu"
Reklama