Nauka

Złoczyńca w różu

Bill Gates – idealny bohater teorii spiskowych

Trzeba powiedzieć wyraźnie: Bill Gates wiedział. Bo powszechnie wiadomo było, że taka epidemia musi w końcu wybuchnąć. Trzeba powiedzieć wyraźnie: Bill Gates wiedział. Bo powszechnie wiadomo było, że taka epidemia musi w końcu wybuchnąć. Alamy Stock Photo / BEW
Jak to się stało, że Bill Gates, cichy i niepozorny okularnik, archetyp szkolnego kujona, zdołał skupić na sobie nienawiść milionów?
W opinii publicznej zaczyna się kształtować obraz Gatesa jako aroganckiego control freaka – maniaka kontroli, który chciałby cały świat urządzić po swojemu.EAST NEWS W opinii publicznej zaczyna się kształtować obraz Gatesa jako aroganckiego control freaka – maniaka kontroli, który chciałby cały świat urządzić po swojemu.

Pod koniec kwietnia w Austin w Teksasie jest już naprawdę gorąco, więc większość demonstrantów ma na sobie szorty i koszulki z odkrytymi ramionami. Protestują przeciw fałszywej pandemii. Przeciw stratom dla gospodarki, zamykaniu ludzi w domach, a przede wszystkim – przeciw planowanym szczepieniom. W pewnym momencie osoba z megafonem – to Alex Jones, znany prawicowy dziennikarz i tropiciel spisków – zaczyna skandować „Aresztować Billa Gatesa!”. Tłum natychmiast podchwytuje slogan, który staje się nowym hymnem ruchu oporu – bojowym okrzykiem zagrzewającym do walki rebeliantów na całym świecie.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Złoczyńca w różu"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Wszechobecny Krzysztof Stanowski. Jak wyjaśnić ten fenomen?

Wyrósł najwyraźniej na pierwszego dziennikarza w Polsce, którego koniecznie trzeba przekonać do swoich racji. Bo można się ze Stanowskim nie zgadzać, ale „trzeba go szanować”.

Katarzyna Czajka-Kominiarczuk
13.06.2021