Nauka

Opowieści znad krawędzi

Bliskie spotkania ze śmiercią

Stan śmierci klinicznej to nie fantazja. Stan ten ma pewne elementy wspólne. Stan śmierci klinicznej to nie fantazja. Stan ten ma pewne elementy wspólne. Ilustracja Brian Stauffer
Otarcie się o śmierć może pozostawić w umyśle trwałe dziedzictwo – a także być źródłem wiedzy o tym, jak funkcjonuje mózg w ekstremalnych warunkach
Christof KochŚwiat Nauki Christof Koch

Młody Ernest Hemingway, poważnie raniony na polu bitwy podczas I wojny światowej przez eksplodujący pocisk, napisał w liście do domu, że „umieranie jest bardzo proste. Patrzyłem na śmierć i wiem to na pewno. Gdybym miał umrzeć, nie sprawiłoby mi to żadnego problemu. To byłoby najprostsze, co w życiu zrobiłem”.

Wiele lat później Hemingway wykorzystał swoje doświadczenie w opowiadaniu Śniegi Kilimandżaro. Jego protagonista, powalony gangreną, wie, że umiera. Nagle ból znika, a pojawia się Compie, pilot, aby go uratować.

Polityka 23.2021 (3315) z dnia 31.05.2021; Świat Nauki; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści znad krawędzi"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021