Nauka

Stopy na topie

Czy powstanie materiał doskonały? Powstanie

Prof. Łukasz Kurpaska Prof. Łukasz Kurpaska Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z prof. Łukaszem Kurpaską z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku o tym, czy już niedługo powstanie materiał doskonały, który wywoła rewolucję w światowej technice.
Wizualizacja stopu HEA złożonego z pięciu pierwiastków: żelaza, chromu, kobaltu, manganu i nikluNarodowe Centrum Badań Jądrowych Wizualizacja stopu HEA złożonego z pięciu pierwiastków: żelaza, chromu, kobaltu, manganu i niklu

PRZEMEK BERG: – Co oznacza skrót HEA?
ŁUKASZ KURPASKA: – To po angielsku High Entrophy Alloy, czyli tzw. stop wysokiej entropii. Zupełnie nowy rodzaj materiału stopowego, który niedawno stał się naukowym hitem.

Kto go wymyślił?
Pierwszy pomysł, choć jeszcze nie konkretny stop, pojawił się na Tajwanie stosunkowo dawno temu, bo już na początku lat 80. ubiegłego wieku. Zespół fizyków i specjalistów zajmujących się nowymi materiałami, kierowany przez profesora Jien-Wei Yeh z National Tsing Hua University w Hsinchu, zasugerował, początkowo wyłącznie teoretycznie, że gdy stop stworzy się z wielu pierwiastków – a dokładnie z metali – ale w równych proporcjach, to może on posiadać niezwykłe właściwości, których nie mają dotychczas stosowane materiały.

Polityka 24.2021 (3316) z dnia 08.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 78
Oryginalny tytuł tekstu: "Stopy na topie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021