Nauka

Ptasi spis powszechny

Rozmowa z dr. Tomaszem Wilkiem o ptakach, które wymierają i które mają się dobrze

Rycyk Rycyk Tomasz Wilk
W ostatnich dwóch wiekach wymarło w Polsce 16 gatunków ptaków, a kolejne 47 jest zagrożonych wyginięciem – mówi dr Tomasz Wilk z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Uszatka błotnaTomasz Wilk Uszatka błotna

ALEKSANDRA KOZŁOWSKA: – Gawron, ten kraczący, wydawałoby się nieodłączny element polskiego krajobrazu, jest gatunkiem narażonym na wyginięcie?
TOMASZ WILK: – No właśnie. Wiele osób się dziwi. Przecież gawrony widujemy w miastach i na wsi. A jednak ten ptak zdecydowanie zasługuje na miejsce na „Czerwonej liście ptaków Polski”. W ostatnich 15 latach jego populacja lęgowa zmniejszyła się o prawie 60 proc. Duże stada ptaków, które widujemy jesienią czy zimą, to przede wszystkim osobniki przylatujące do nas z północy i wschodu kontynentu.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Ptasi spis powszechny"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Droga sztuka – w co się teraz inwestuje

Aukcyjny rynek sztuki w Polsce w swojej 30-letniej historii przeżywał hossy i bessy, mody i nagłe zwroty. Ale mniej więcej od roku po prostu staje na głowie.

Piotr Sarzyński
22.07.2021