Nauka

Narodziny klonów

Niezwykła owca

Ian Wilmut z Dolly, za której twórcę jest powszechnie uznawany, choć nie on bezpośrednio przeprowadził przełomowy eksperyment. Ian Wilmut z Dolly, za której twórcę jest powszechnie uznawany, choć nie on bezpośrednio przeprowadził przełomowy eksperyment. Jeff J. Mitchell UK/Reuters / Forum
Ćwierć wieku temu, 5 lipca, przyszła na świat owca Dolly. Wyglądała zupełnie normalnie, choć była zwierzęciem niezwykłym. Dzięki niej obalono jeden z dogmatów biologii.
Getty Images, Shutterstock, infografika: Lech Mazurczyk

Dolly, pierwszy ssak sklonowany z użyciem komórki pochodzącej od dorosłego osobnika, zrobiła zawrotną karierę. Trafiła nie tylko na pierwsze strony gazet i do telewizyjnych wiadomości, ale na trwałe zagościła w zbiorowej wyobraźni. Ba, znalazła miejsce nawet w sztuce i ma swoje hasło we wszystkich encyklopediach. A jaki był rzeczywisty wkład w rozwój nauki doświadczenia, z którego wywodziła się Dolly?

Komu nagroda?

Pomimo światowej kariery owcy prof. Ian Wilmut, angielski naukowiec powszechnie uznawany za twórcę Dolly, nigdy nie dostał Nagrody Nobla (za to w 2008 r.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Narodziny klonów"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021