Nauka

Ukryta w tłumie

Nieudane porwanie owcy Dolly

Sklonowanie owcy budziło pytanie: czy i kiedy sklonowany zostanie człowiek? Sklonowanie owcy budziło pytanie: czy i kiedy sklonowany zostanie człowiek? Jeff J Mitchell/UK Reuters / Forum
Niewiele brakowało, a owca Dolly zostałaby porwana przez aktywistów protestujących przeciwko klonowaniu i rozwojowi biotechnologii.
Mark Lynas uczestniczył w próbie porwania owcy Dolly.Jeff Morgan/Alamy/BEW Mark Lynas uczestniczył w próbie porwania owcy Dolly.

Światowa sensacja wybuchła w sobotę, 22 lutego 1997 r., kiedy dziennikarz brytyjskiego tygodnika „The Observer” opublikował artykuł, w którym informował, że siedem miesięcy wcześniej szkoccy naukowcy doprowadzili do narodzin pierwszego ssaka sklonowanego z komórki ciała dorosłego zwierzęcia. Jak po latach wspominali badacze z Roslin Institute – położonej w pobliżu Edynburga placówki, w której 5 lipca 1996 r. przyszła na świat Dolly – następnego dnia rozpętało się medialne pandemonium.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Nauka i cywilizacja; s. 65
Oryginalny tytuł tekstu: "Ukryta w tłumie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

„Zielony rycerz. Green Knight”: filmowy powrót do mitycznej Brytanii

W filmie „Zielony rycerz. Green Knight” Davida Lowery’ego oglądamy Króla Artura i jego rycerzy Okrągłego Stołu. Znowu. Co takiego tkwi w legendach arturiańskich, że współczesna kultura regularnie do nich wraca?

Marcin Zwierzchowski
27.07.2021