Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Kulturalne życie wielorybów

Męskie kaszaloty spermacetowe osiągają nawet 20 m długości i 70 ton wagi (żeńskie – 12 m i 18 ton); potrafią nurkować na głębokość 1,5 km. Męskie kaszaloty spermacetowe osiągają nawet 20 m długości i 70 ton wagi (żeńskie – 12 m i 18 ton); potrafią nurkować na głębokość 1,5 km. Shutterstock
Wieloryby przekazują sobie informacje, uczą się od siebie i tworzą wielokulturowe społeczności – mówi prof. Hal Whitehead, biolog oraz ekspert od kaszalotów z Dalhousie University w Nowej Szkocji.
Spotkanie kultur pod wodą: amerykański nurek i olbrzymi kaszalot spermacetowy w pobliżu Dominikany.Caters News/Forum Spotkanie kultur pod wodą: amerykański nurek i olbrzymi kaszalot spermacetowy w pobliżu Dominikany.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Dlaczego biolog specjalizujący się w badaniu kaszalotów spermacetowych zaczyna interesować się zapiskami załóg statków wielorybniczych sprzed dwustu lat?
HAL WHITEHEAD: – Większa część mojej pracy polega na tym, że wskakuję do łódki, obserwuję wieloryby, ewentualnie słucham ich „śpiewu” i staram się na tej podstawie wyciągnąć jakieś wnioski. Problem w tym, że większość życia spędzają one głęboko pod powierzchnią wody i by dowiedzieć się o nich czegoś więcej lub dowieść swoich założeń, potrzebujemy twardych danych.

Polityka 28.2021 (3320) z dnia 06.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022