Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nasz kosmiczny zaułek

Sąsiedzi Słońca

Artystyczna wizja zachodu trzech słońc planety Gliese 667 Cc. Jest to jedna z niewielu planet naszego kosmicznego zaułka, na których może istnieć woda w stanie ciekłym. Artystyczna wizja zachodu trzech słońc planety Gliese 667 Cc. Jest to jedna z niewielu planet naszego kosmicznego zaułka, na których może istnieć woda w stanie ciekłym. Wikipedia
Naukowcy uaktualnili katalog obiektów z najbliższego galaktycznego otoczenia Słońca. A jest to niezwykle ciekawe sąsiedztwo, bo wypełnione gwiazdami, karłami i planetami.
Najbliższa nam gwiazda – Proxima Centauri. Zdjęcie pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.Hubble/ESA/NASA Najbliższa nam gwiazda – Proxima Centauri. Zdjęcie pochodzi z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a.

Jesteśmy mieszkańcami olbrzymiej gromady gwiazd nazywanej w astronomii Galaktyką. Tytułowy zaułek to jej najlepiej zbadany obszar, którego granica przebiega w odległości 32,6 roku świetlnego od Słońca. Promień orbity ziemskiej widać stamtąd pod kątem 0,1 sekundy łuku, co odpowiada średnicy włosa oglądanego z 200 m. Pewne wyobrażenie o ogromie tego dystansu daje model wszechświata w skali jeden do 15 mld, w którym Słońce jest grejpfrutem o średnicy 10 cm, a Ziemia ziarenkiem piasku biegnącym po orbicie o promieniu 10 m.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasz kosmiczny zaułek"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >