Nauka

Lek dla przyjaciółki

100 lat temu odkryto insulinę

Nowoczesne pompy insulinowe pozwalają chorym na cukrzycę względnie bezpiecznie funkcjonować. Nowoczesne pompy insulinowe pozwalają chorym na cukrzycę względnie bezpiecznie funkcjonować. Shutterstock
Odkrycie insuliny, hormonu zapewniającego dziś życie milionom chorych na cukrzycę, było możliwe dzięki pracy zespołowej i pomocy zwierząt.
Kanadyjscy lekarze Charles Best (z lewej) i Frederick Banting z jednym z pierwszych psów wyleczonych przez nich insuliną.New York Public Library/BEW Kanadyjscy lekarze Charles Best (z lewej) i Frederick Banting z jednym z pierwszych psów wyleczonych przez nich insuliną.

Sto lat temu młody lekarz Frederick Banting, niepogodzony ze stratą koleżanki, która zmarła z powodu cukrzycy, zgłosił się do kierownika Katedry Fizjologii w Toronto z pomysłem na wynalezienie leku, który mógł uratować dziewczynę. Chodziło mu o insulinę – hormon, którego pozyskiwanie od zwierząt uważano w tamtych czasach za niewykonalne.

Szef katedry prof. John Macleod wyjeżdżał akurat na dłuższy urlop, więc zezwolił Bantingowi na korzystanie z laboratorium. Wspaniałomyślnie podarował mu też 10 psów, których trzustki posłużyły do eksperymentów.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Lek dla przyjaciółki"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Polityczna historia polskiego Kościoła: od Wyszyńskiego do Jędraszewskiego

Stanisław Obirek, profesor nauk humanistycznych, teolog, antropolog kultury, historyk, były jezuita.

Joanna Podgórska
12.09.2021