Nauka

Na szyi delty

EGIPT: Nowa futurystyczna stolica

Wizualizacja Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu. Sto dzielnic mieszkalnych ma pomieścić 6,5 mln ludzi. Wizualizacja Nowej Stolicy Administracyjnej Egiptu. Sto dzielnic mieszkalnych ma pomieścić 6,5 mln ludzi. Islam El Mashtooly & Mouaz Abouzaid
Egipt przenosi właśnie stolicę do futurystycznego miasta na pustyni. Ale serce kraju bije i bić będzie w Kairze.
Budowa Kairu bis pochłonie 58 mld dol.Mohamed Abd El Ghany/Reuters/Forum Budowa Kairu bis pochłonie 58 mld dol.

Piąte największe miasto świata – Kair – wkrótce straci stołeczny status. Na powierzchni wielkości Singapuru, nieco ponad 40 km na wschód od obecnej stolicy, wschodzi nowe, sztuczne megamiasto. Z plakatów rozlepionych po drodze do Nowej Stolicy Administracyjnej – jak z polotem nazwano to miejsce – promieniejący prezydent Abdel Fattah al-Sisi ogłasza, że „marzenie stało się rzeczywistością”.

Zaprojektowane przez amerykańskie biuro architektoniczne nawiązuje do świątyń faraonów.

Polityka 32.2021 (3324) z dnia 03.08.2021; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "Na szyi delty"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021