Nauka

Jak z toaletą bywało

Jak z toaletą bywało. Dzieje brudu i higieny

Starożytna toaleta publiczna zachowana w Timgad (Algeria). Starożytna toaleta publiczna zachowana w Timgad (Algeria). Yves Jalabert
Pandemia ujawniła, że brak papieru toaletowego jawi się ludziom niemal jak wizja z najgorszego koszmaru. To dlatego, że staliśmy się Homo higienicus – i to bardzo dawno temu.
Porcelanowa umywalka z budynku ratusza Montbron (Francja).Wikimedia Commons Porcelanowa umywalka z budynku ratusza Montbron (Francja).

W epoce hellenistycznej Rzymianie, pod wpływem mody na higienę, zaczęli budować w miastach publiczne latryny. Pierwsze powstały w Pergamonie, z czasem zaczęto wznosić je w każdym mieście imperium, najczęściej przy łaźniach, teatrach, amfiteatrach, cyrkach i forach, czyli tam, gdzie gromadzili się ludzie i czystość była pożądana. Podobnie jak w przypadku innych budynków użyteczności publicznej, toalety stały się symbolem i wyznacznikiem zasięgu rzymskiej cywilizacji. Bogato zdobione demokratyzowały luksus, bo wstęp do nich miał każdy, choć nie każdy chętnie z nich korzystał.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak z toaletą bywało"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Szkoła bardzo szkodzi. Uczniom, demokracji, światu

Rozmowa z dr. Mikołajem Marcelą o fatalnych skutkach kultywowania XIX-wiecznej formuły szkoły, wychowywaniu do autorytaryzmu i o tym, jak można to zmienić.

Jacek Żakowski
18.09.2021