Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nieporozumienie z rozumem

Ty masz rację, my prawników. Skąd się bierze siła pseudonauki?

Środowisko pronaukowe (akademickie, lekarskie, popularyzatorów, ekspertów) od dawna zmaga się z atakami, które stają się coraz bardziej zdecydowane. Środowisko pronaukowe (akademickie, lekarskie, popularyzatorów, ekspertów) od dawna zmaga się z atakami, które stają się coraz bardziej zdecydowane. alphaspirit / PantherMedia
Umiejętnie podsycany strach o własne zdrowie połączony z silnie antynaukowymi postawami daje wybuchową mieszankę. Zaczyna się od komentarzy, a kończy na przemocy fizycznej.
Lech Mazurczyk

W 2011 r. aktywiści organizacji Greenpeace wdarli się na teren eksperymentalnych upraw GMO w Australii i zdewastowali je kosami spalinowymi. W 2019 r. w Krakowie inna grupa aktywistów próbowała ściąć szlifierką kątową maszt 5G (który w rzeczywistości był stacją bazową 4G), transmitując swoją akcję online przez sieć komórkową. Wiosną 2020 r., szczególnie po pierwszych pandemicznych lockdownach, doszło (głównie w Europie) do ponad stu podpaleń telekomunikacyjnych stacji bazowych, a w Polsce próbowano ścinać maszty ręcznymi piłami do metalu.

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieporozumienie z rozumem"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Guru strategii i willa na Żoliborzu

Jacek Bartosiak to prawnik i popularny w PiS geopolityk amator. Głosi nieufność wobec Zachodu, twierdzi, że Polska bez pomocy NATO może wygrać z Rosją. Kancelaria adwokacka Bartosiaka przez siedem lat działała w domu żony Rogera de Bazelaire. To były dyrektor finansowy kremlowskiego oligarchy Michaiła Fridmana.

Tomasz Piątek
17.01.2022