Nauka

Cyfrowy odlot

Dokąd odleciały bociany?

Bocian z nadajnikiem pozwalającym precyzyjnie śledzić drogę jego wędrówki. Bocian z nadajnikiem pozwalającym precyzyjnie śledzić drogę jego wędrówki. Alamy Stock Photo / BEW
Wyklute w Polsce bociany większą część życia spędzają w Afryce. Dzięki nadajnikom satelitarnym wiadomo, że czas w ciepłych krajach dzielą między sawannę i wysypiska śmieci.
Przykładowa mapa bocianich tras.OSM Przykładowa mapa bocianich tras.

Na początku października nasze bociany białe kręcą się gdzieś po terytorium Czadu i obu Sudanów. Tam wypada pierwszy dłuższy popas podczas trwającej od sierpnia wędrówki. Poprzednie kilkudniowe pauzy w przelocie robiły nad jakąś wodą lub wśród pól w Turcji bądź w Izraelu, międzylądowania zdarzały się też w egipskich oazach. W Sahelu, regionie przejściowym między Saharą i subsaharyjską częścią kontynentu, odwiedzają doliny rzek, głównie Nilu i jego drugiego największego dopływu Atbary. Sukcesywnie będą przesuwały się dalej na południe.

Polityka 41.2021 (3333) z dnia 05.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyfrowy odlot"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021