„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Policzone, zważone, zapłacone

Starożytne miary, wagi i płacidła

Sześcienne odważniki znalezione w Dolinie Indusu, 2600–1900 p.n.e. Za nimi waga szalkowa. Sześcienne odważniki znalezione w Dolinie Indusu, 2600–1900 p.n.e. Za nimi waga szalkowa. Angelo Hornak/Alamy Stock Photo / BEW
Dziś w każdym sklepie spożywczym jest waga i kasa, bo często to ciężar decyduje o kwocie, jaką zapłacimy za pomocą pieniędzy. Pytanie, od kiedy i w jakiej formie dysponujemy tymi podstawowymi narzędziami handlu.
Relief z czasów VI dynastii egipskiej (ok. 2400 lat p.n.e.) przedstawiający sprzedawcę z wagą i klienta.Iberfoto/Bridgeman Images/Photopower Relief z czasów VI dynastii egipskiej (ok. 2400 lat p.n.e.) przedstawiający sprzedawcę z wagą i klienta.

Uczeni z Moguncji i Hajfy napisali w czerwcowym numerze „Scientific Reports”, że pierwsze materialne ślady handlu zauważyli w kulturze natufijskiej, funkcjonującej od 15 do 12 tys. lat p.n.e. na terenie Lewantu (obszar obejmujący dzisiejszą Syrię, Palestynę, Jordanię, Liban oraz Izrael). U wejścia do jaskini El-Wad w Górze Karmel znaleźli bowiem wykute w skale moździerze oraz fragmenty 54 tłuczków o długości 50–60 cm do rozcierania ziarna. Zostały one wykonane z bazaltu występującego 60–120 km dalej, a nie tego z okolicy, co może oznaczać, że mieszkańcy Góry Karmel nie utrzymywali kontaktów handlowych z najbliższymi sąsiadami z powodu sporów o ziemię, co – jak sądzą badacze – bierze się stąd, że u osiadłych rolników pojawiło się silne poczucie terytorialności.

Polityka 43.2021 (3335) z dnia 19.10.2021; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Policzone, zważone, zapłacone"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021