„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Nauka

Rachunek za ratunek

Czy szczyt klimatyczny zmieni klimat

„Zapłaćcie rachunek!” – happening ekoaktywistów z figurami najważniejszych polityków świata, przygotowany na otwarcie szczytu COP26 w Glasgow. „Zapłaćcie rachunek!” – happening ekoaktywistów z figurami najważniejszych polityków świata, przygotowany na otwarcie szczytu COP26 w Glasgow. PA Images / Getty Images
Szczyt Klimatyczny ONZ w Glasgow nazwano wydarzeniem ostatniej szansy na powstrzymanie katastrofy. Szansa ta – być może – nie zostanie zmarnowana.
Wydawać by się mogło, że szczyt w Glasgow skazany jest z góry na niepowodzenie, tymczasem do mediów zaczęły napływać dobre wieści.IAEA Imagebank/Wikipedia Wydawać by się mogło, że szczyt w Glasgow skazany jest z góry na niepowodzenie, tymczasem do mediów zaczęły napływać dobre wieści.

Ta wiadomość zabłysła jak światełko nadziei – 3 listopada zespół badawczy związany z University of Melbourne ogłosił wyniki analizy najnowszych deklaracji ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez państwa. Po raz pierwszy w historii ich suma przekłada się na szansę zatrzymania wzrostu temperatury atmosfery na poziomie 1,9 st. C, a więc poniżej 2 st. C ponad wartość dla epoki przedprzemysłowej.

To ciągle zbyt mało, by osiągnąć cel porozumienia państw sygnatariuszy konwencji klimatycznej ONZ, które weszło w życie w 2020 r.

Polityka 46.2021 (3338) z dnia 08.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Rachunek za ratunek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021