Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Multihullti

Jak starożytni żeglarze inspirują współczesnych

Dwa lata temu w ramach Tuia 250 Voyage repliki tradycyjnych dwukadłubowych łodzi zwanych waaka (na fot.) odbyły rejs wokół Nowej Zelandii. Dwa lata temu w ramach Tuia 250 Voyage repliki tradycyjnych dwukadłubowych łodzi zwanych waaka (na fot.) odbyły rejs wokół Nowej Zelandii. materiały prasowe
Stary wynalazek z wysp Pacyfiku rewolucjonizuje współczesną żeglugę.
Prom-katamaran łączy Bornholm ze Szwecją.materiały prasowe Prom-katamaran łączy Bornholm ze Szwecją.

Nieco ponad 500 lat temu Krzysztof Kolumb wybrał się na nieznane wody oceanu, mając graniczące z pewnością przekonanie, że na zachodzie czeka na niego wybrzeże Indii. Mniej więcej pół tysiąca lat wcześniej inni znamienici żeglarze – wikingowie – dopłynęli do kontynentalnej Ameryki metodą skoków między dużymi wyspami, Islandią i Grenlandią. W tym roku opublikowano wyniki badań wskazujące na to, że kilkaset lat przed Portugalczykami dotarli też do Azorów.

Te wyczyny, nie umniejszając ich heroiczności, bledną jednak przy tym, czego żeglarze austronezyjscy dokonali na długo przedtem (ok.

Polityka 48.2021 (3340) z dnia 23.11.2021; Nauka i cywilizacja; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Multihullti"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021