Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Nie śpiewaj na antresoli

W walce z wirusem pora na kolejny krok. Wentylację

Trzeba wiedzieć, jak wydajnie wietrzyć mieszkania lub sale szkolne. Trzeba wiedzieć, jak wydajnie wietrzyć mieszkania lub sale szkolne. Patryk Sroczyński
Na początku pandemii kazano ludziom myć ręce. Potem zalecono noszenie masek. A kiedy zaczniemy oczyszczać z wirusów powietrze, którym oddychamy w domach, szkołach i zakładach pracy?
Jeśli chcemy się chronić skutecznie przed SARS-CoV-2, to systemy wentylacji budynków, w których mieszkamy i pracujemy, muszą być znacznie lepsze.alexmlx/Polityka Jeśli chcemy się chronić skutecznie przed SARS-CoV-2, to systemy wentylacji budynków, w których mieszkamy i pracujemy, muszą być znacznie lepsze.

Woda, która wypływa z kranu po przekręceniu kurka, w większości miast na świecie jest na tyle czysta, że nadaje się do picia. Nie miesza się z ludzkimi odchodami, a zanim trafi do naszych kuchni i łazienek, przechodzi proces uzdatniania i filtrowania.

Nie zawsze tak było. Jak wspomina Christopher Wills w książce „Żółta febra, czarna bogini”, poświęconej koewolucji ludzi i mikrobów, jeszcze półtora wieku temu przedsiębiorstwa dostarczające wodę do głównych miast Europy były również dostawcami nagłej śmierci.

Polityka 51.2021 (3343) z dnia 14.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Nie śpiewaj na antresoli"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021