Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Trzeci rok zarazy

Koronawirusowy rollercoaster. Co nas czeka w trzecim roku zarazy?

Po dwóch latach od pierwszych zakażeń nasza sytuacja wygląda nadal ryzykownie, bo przypomina przejażdżkę rollercoasterem, a jak wiadomo, nie wszyscy ją dobrze znoszą. Po dwóch latach od pierwszych zakażeń nasza sytuacja wygląda nadal ryzykownie, bo przypomina przejażdżkę rollercoasterem, a jak wiadomo, nie wszyscy ją dobrze znoszą. Marta Frej
Oto wyzwanie w nadchodzącym roku – zdusić pandemię, której wszyscy mają dość. Czy wakacje będą już normalne, czy raczej czekają nas kolejne lockdowny? Ile dawek szczepionek trzeba będzie jeszcze przyjąć? Kiedy i jak skończy się pandemia? Oto nurtujące ludzkość pytania.
Do normalności nie wrócimy z dnia na dzień. Nawet gdy ustanie stan pandemii, może on przekształcić się w ogniska epidemii.Bartek Kiełbowicz Do normalności nie wrócimy z dnia na dzień. Nawet gdy ustanie stan pandemii, może on przekształcić się w ogniska epidemii.

W wywiadzie udzielonym w maju 2020 r. doktor Ali S. Khan, były dyrektor Biura ds. Gotowości i Reagowania Zdrowia Publicznego w Amerykańskich Centrach Kontroli i Zapobiegania Chorobom, został zapytany, co poszło nie tak z globalną reakcją na pojawienie się wirusa SARS-CoV-2: czy to był brak informacji naukowej, brak pieniędzy, a może zawiódł system wczesnego ostrzegania? „Chodzi o brak wyobraźni” – odparł wtedy Khan, choć sam, w swoich przewidywaniach, nie spodziewał się w szczycie pierwszej fali pandemii, ile jeszcze nadciągnie kolejnych.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Temat na Nowy Rok; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Trzeci rok zarazy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022