Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Rak jak rak

Rak marmurkowy opanowuje kraj

Rak mamrmurkowy. Rak mamrmurkowy. Andr Karwath aka / Wikipedia
Powstały niecałe 30 lat temu i złożony wyłącznie z samic gatunek raka rozprzestrzenia się po świecie i Polsce w sposób podobny do komórek nowotworowych.
Rak szlachetny, zwany szewcem.Dragon 187/Wikipedia Rak szlachetny, zwany szewcem.

Zapisana drobnym drukiem informacja na dole strony, na którą zwykle zerka się z obowiązku, bez żadnych emocji, tym razem wywołuje spore zdumienie. Czyta się ją drugi raz, by upewnić się, czy to aby nie pomyłka. Ale to prawda. Prof. Frank Lyko, główny autor ostatniej publikacji o raku marmurkowym, słodkowodnym skorupiaku, pracuje w Niemieckim Centrum Badań nad Nowotworami w Heidelbergu. Zajmuje się tam „zmianami epigenetycznymi” w „kancerogenezie”. Oznacza to, że bada, jak są włączane i wyłączane geny w trakcie rakowacenia komórek.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Rak jak rak"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022