Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Chodzenie to kontrolowane upadanie

Przeklęta ewolucja! Chodzenie to kontrolowane upadanie

Prof. Jeremy DeSilva Prof. Jeremy DeSilva Princeton University
O tym, dlaczego stanęliśmy na nogach, co dzięki temu zyskaliśmy, a co straciliśmy, opowiada prof. Jeremy DeSilva, paleoantropolog z Dartmouth College.
Kadr ze skeczu Monty Pythona „Ministerstwo głupich kroków”.Mary Evans/EAST NEWS Kadr ze skeczu Monty Pythona „Ministerstwo głupich kroków”.

TOMASZ TARGAŃSKI: – Czy są chwile, kiedy żałuje pan, że chodzimy na dwóch nogach?
JEREMY DESILVA: – Tak, zawsze gdy wstaję rano i bolą mnie plecy. Niestety, jedyne, co mogę wówczas zrobić, to przeklinać ewolucję.

Co w takich chwilach myśli paleoantropolog badający zjawisko dwunożności człekokształtnych?
Tłumaczę sobie, że nasza przygoda z chodzeniem na dwóch nogach to z punktu widzenia ewolucji stosunkowo nowy eksperyment, a dolegliwości, na które cierpimy, są jego skutkiem.

Polityka 3.2022 (3346) z dnia 11.01.2022; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Chodzenie to kontrolowane upadanie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022