Zrekonstruowany właśnie przez naukowców paliczek z kości dłoni należał do piątego palca ręki denisowianki. Najbardziej zaskakujące jest to, że trudno go odróżnić od analogicznego u Homo sapiens, a wygląda inaczej niż u neandertalczyków. Dlaczego to tak dziwne?
Składamy kawałki złomu; tak się uprawia naukę – opowiada Peter Stadler, jeden z pionierów bioinformatyki, austriacki badacz ewolucji genotypów, języków i kultury.
Drobna zmiana w jednym genie ponoć miała kluczowe znaczenie dla rozwoju ludzkiej mowy. Wygląda jednak na to, że możliwość posługiwania się mową nie jest aż tak unikalna, jak pierwotnie zakładano.
Czy rządzi nami natura czy kultura? Geny czy wychowanie? Współczesna wiedza przynosi zaskakującą odpowiedź na te pytania.
Spokój jest iluzją, mówi David Krakauer, badacz złożoności, dyrektor Santa Fe Institute, gdzie Indiana Jones spotyka Einsteina.
Dlaczego antynaukowe teorie nie znikną, a liczba kreacjonistów będzie w najbliższych latach rosnąć? Jednej z odpowiedzi dostarcza wycieczka do Muzeum Ewolucji w Warszawie.
W ostatnim czasie mamy do czynienia ze zdumiewającym nasileniem działań antyewolucjonistów. Co niektórzy podważają teorię ewolucji chociażby na podstawie jej nazwy (nie odróżniając, czym różni się „teoria” od „hipotezy”). Oto garść ciekawostek na temat najbliższych krewnych naszego gatunku, czyli małp człekokształtnych. Niektóre z nich są tak inteligentne, że z powodzeniem mogłyby wstąpić do dowolnej partii politycznej!
Zwierciadło odgrywa ważną rolę w bajkach, ale także w nauce. Wykorzystywane jest np. do badań umysłów zwierząt.
Po co nam patriotyzm, dlaczego umiemy mówić, a małpy nie, i skąd się wzięły linie papilarne? To tylko niektóre z pytań, jakie padają w najnowszej książce Marcina Ryszkiewicza.
Znakomity przykład popularyzacji osiągnięć współczesnej nauki.