Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Pożytek z pasożyta

Pasożyty w nowym świetle

Hieny cętkowane, czyli krokuty cętkowane, „transportują” pierwotniaki do lwów. Hieny cętkowane, czyli krokuty cętkowane, „transportują” pierwotniaki do lwów. BEW
Pasożyty stanowią ważny czynnik ewolucji i spoiwo ekosystemów. Odegrały również istotną rolę w kształtowaniu wielu gatunków.
Szelężniki, rośliny zielne rosnące powszechnie na łąkach Europy, pasożytują na trawach.Alamy Stock Photo/BEW Szelężniki, rośliny zielne rosnące powszechnie na łąkach Europy, pasożytują na trawach.

Colin Carlson, parazytolog z Uniwersytetu Georgetown, oraz jego współpracownicy uważają, że ludzkość powinna objąć ochroną gatunkową pasożyty. Uczeni ci stworzyli globalny plan ochrony organizmów pasożytniczych i w październiku 2020 r. ogłosili go w „Biological Conservation”. Autorzy publikacji twierdzą, iż ochrona pasożytów jest szczególnie istotna właśnie teraz – gdy ocieplenie klimatu nabiera wielkiego rozpędu. „W przeciwieństwie do innych taksonów, pasożyty stoją w obliczu podwójnego zagrożenia: są bezpośrednio podatne na wyginięcie z powodu takich czynników, jak zmiana klimatu, oraz pośrednio narażone na współwymieranie ze swoimi żywicielami” – piszą w swojej pracy.

Polityka 4.2022 (3347) z dnia 18.01.2022; Nauka i cywilizacja; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Pożytek z pasożyta"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >