Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Płetwali śpiew

Płetwali śpiew. Odradzają się największe zwierzęta na świecie

A jednak nie wyginęły. Wciąż widywano je bardzo rzadko, za to słyszano coraz częściej, między innymi dzięki czułym mikrofonom umieszczonym na dnie oceanów. A jednak nie wyginęły. Wciąż widywano je bardzo rzadko, za to słyszano coraz częściej, między innymi dzięki czułym mikrofonom umieszczonym na dnie oceanów. NOAA / Wikipedia
Największe zwierzęta świata – antarktyczne płetwale błękitne – wciąż nie mogą się odrodzić po rzezi, jaką im urządziliśmy. Jednak z wód wokół Białego Lądu napływają pokrzepiające wieści, a powrót tych olbrzymów może pomóc klimatowi Ziemi.
Płetwal błękitny w całej okazałości.BEW Płetwal błękitny w całej okazałości.

Dawna stacja wielorybnicza Leith Harbour na sąsiadującej z Antarktyką wyspie Georgia Południowa to dziś obraz nędzy i rozpaczy. W czasach świetności działały tu szpital, kino, klub i biblioteka. No i oczywiście fabryka, w której z wielorybów złowionych w antarktycznych wodach pozyskiwano olej, fiszbiny, tran, kości i inne produkty. Najważniejszy był jednak olej. Na dwie zmiany pracowało w tym miejscu ponad trzystu ludzi. Po tych wspaniałych dla branży wielorybniczej czasach pozostało w Leith Harbour kilkanaście rozsypujących się hoteli robotniczych i hal fabrycznych.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Płetwali śpiew"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >