Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Tyrannosaurus rex - duża kura

Fot. Soon (cc by sa) Fot. Soon (cc by sa)
Udało się zrekonstruować białko pochodzące z kości... słynnego Tyrannosaurusa rexa.

Możliwości współczesnej nauki wydają się być niemal nieograniczone. Potwierdzeniem tego może być publikacja w najnowszym numerze tygodnika naukowego „Science”. Amerykańskim uczonym udało się bowiem zrekonstruować białko pochodzące z kości... słynnego Tyrannosaurusa rexa. Szczątki tego potężnego i drapieżnego dinozaura, liczące 68 mln lat, wykopano 3 lata temu z formacji geologicznej Hell Creek w stanie Montana. Do tej pory najstarsze kopalne białka udało się wydobyć ze szczątków liczącego „zaledwie” 300 tys. lat mamuta.

Kości składają się przede wszystkim białek i minerałów. Jeśli usunie się z nich te drugie, pozostaje sprężysty materiał nadający strukturę i elastyczność. Jest to kolagen – powszechnie występujące białko m.in. w skórze, ścięgnach i kościach człowieka. Amerykańscy uczeni wypłukali substancje mineralne z fragmentu kości nogi Tyrannosaurusa rexa. Ku ich ogromnemu zaskoczeniu, zachowała się kolagenowa struktura kości. Przeczyło to dotychczasowym poglądom na temat procesów fosylizacji – w ciągu dziesiątek milionów lat białko powinno ulec całkowitemu zniszczeniu.

Wydobyty kolagen dinozaura został natychmiast poddany szczegółowym badaniom. Między innymi porównano jego budowę ze strukturą białka występującego w organizmach współcześnie żyjących gatunków. Okazało się, że Tyrannosaurus rex jest najbliżej spokrewniony z kurami, żabami i traszkami.

Wydobycie białka z kości wymarłego gada niestety nie oznacza, że uda się również odzyskać DNA dinozaurów. Tutaj na niespodziankę raczej nie możemy liczyć – procesy fosylizacji niszczą nieodwracalnie DNA.

Dotychczas najstarszy kopalny materiał genetyczny, który udało się zrekonstruować, należał do neandertalczyka liczącego 30-50 tys. lat.WIĘCEJ

  • Dinozaury pożarł pożar: Naukowcy wciąż spierają się, jak mezozoiczny świat, a wraz z nim m.in. dinozaury, odchodził do historii. Nowe ustalenia dotyczące daty kolizji Ziemi z kosmicznym bolidem zdają się świadczyć, że przyczyną wielkiego wymierania sprzed 65 mln lat nie był mrok i chłód, jak do tej pory sądzono, lecz żar będący następstwem tego zderzenia.
  • Dinozaury – znane i nieznane: W dwudziestym wieku „gorączka dinozaurowa” ogarnęła wszystkie kontynenty. Amerykańskie wyprawy ujawniły bogactwo dinozauronośnych osadów pustyni Gobi, owocnie penetrowanej później także przez polskich paleontologów. Niemcy odkryli liczne dinozaury w swych wschodnioafrykańskich koloniach. Pochodzący stamtąd szkielet brachiozaura, wysokości 14 m, stoi w berlińskim Muzeum Przyrodniczym im. Humboldta. Dinozaury odkryto w Patagonii, na Alasce, w Indiach, Antarktyce, Australii i na Saharze. Opisano około tysiąca ich gatunków (w tym większość w minionym ćwierćwieczu).
  • Zielone iglaste dinozaury: Botanikom co pewien czas udaje się odkryć rośliny, które miały całkowicie zniknąć z powierzchni Ziemi przed milionami lat. Tak było z wollemią – drzewem będącym żywą skamieliną. Jej odnalezienie można porównać jedynie do złapania dinozaura, który cudem przetrwał gdzieś w tropikalnej dżungli.
Reklama

Czytaj także

Historia

Bitwa pod Grunwaldem i wojna golubska. Polacy i Litwini zmarnowali szansę

Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.

Sławomir Leśniewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną