Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Szczepionki od kulis

U Pfizera za kulisami

Albert Bourla Albert Bourla Bryan Derballa/The New York Times Agency / EAST NEWS
Porozumienie ekstrawertycznego greckiego Żyda z USA z introwertycznym tureckim muzułmaninem z Niemiec dało światu jedną z najskuteczniejszych broni w walce z Covid-19.
Uğur Şahin (z prawej) i Ozlem Tureci.Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency/Getty Images Uğur Şahin (z prawej) i Ozlem Tureci.

Przez długi czas dr Albert Bourla nawet nie rozmawiał przez telefon z dr. Uğurem Şahinem. Robili to w jego imieniu podwładni, zwłaszcza że Bourla miał na głowie funkcjonowanie jednego z największych gigantów farmaceutycznych świata – koncernu Pfizer, którego struktury i profil od dwóch lat wytrwale reformował. Natomiast Şahin to skromny szef niemal rodzinnej spółki biotechnologicznej, którą założył ze swoją żoną, by pracować nad nowymi lekami na raka.

Wczesną wiosną 2020 r. Albert Bourla postanowił jednak osobiście zadzwonić ze swojego gabinetu w szklanym drapaczu chmur na Manhattanie do siedziby niemieckiej firmy w Moguncji, mieszczącej się w niewielkim czteropiętrowym budynku przy An der Goldgrube Strasse (nazwę tej ulicy można przetłumaczyć nomen omen jako „Przy kopalni złota”!

Polityka 11.2022 (3354) z dnia 08.03.2022; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczepionki od kulis"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >