Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Przez żołądek do mózgu

Przez żołądek do mózgu. Jak jelita wpływają na umysł?

Nawet osobowość może mieć związek z mikroskopijnymi organizmami goszczącymi w naszych trzewiach. Nawet osobowość może mieć związek z mikroskopijnymi organizmami goszczącymi w naszych trzewiach. grinvalds / PantherMedia
Biliony mikrobów w ludzkich jelitach mogą na wiele sposobów oddziaływać na nasz umysł. Daje to nadzieję nie tylko na kolejne metody diagnozowania zaburzeń psychicznych, ale również nowe terapie, od diety i probiotyków po przeszczepy
Każdy z nas nosi w sobie ok. 100 bln mikrobów rezydujących w układzie pokarmowym, które ważą razem nawet dwa kilogramy.Mirosław Gryń Każdy z nas nosi w sobie ok. 100 bln mikrobów rezydujących w układzie pokarmowym, które ważą razem nawet dwa kilogramy.

John Harvey Kellogg, XIX-wieczny lekarz i propagator kukurydzianych płatków śniadaniowych, wierzył, że ma w życiu misję: poprawić zdrowie Amerykanów poprzez zmianę ich codziennych nawyków. Z jednej strony promował luźne, wygodne ubrania, a z drugiej zdrową, lekkostrawną dietę. Kellogg był przekonany – jak i wielu innych współczesnych mu lekarzy – że mikroby w przewodzie pokarmowym człowieka mogą powodować tzw. autointoksykację: karmione niewłaściwą dietą wypuszczają „okropne i odrażające trucizny”. Rezultatem zaś miały być wszelkiego rodzaju schorzenia, w tym choroby i zaburzenia psychiczne, z depresją włącznie. Idea wpływu mikrobów jelitowych na zdrowie psychiczne odeszła jednak do lamusa jako domena dziwaków, takich jak Kellogg, który sypiał na gazetach rozłożonych na podłodze oraz jadł wyłącznie jabłka, krakersy, ziemniaki i kleik. Aż niedawno powróciła.

Menażeria w brzuchu

Przełom nastąpił w pierwszej dekadzie XXI w., kiedy rozwój sekwencjonowania DNA pozwolił na w miarę łatwą i szybką analizę genomów mikrobów zamieszkujących przewód pokarmowy ssaków. Dzięki temu przeprowadzono wiele badań naukowych wykazujących, iż mikroflora jelitowa może mieć związek z różnorakimi schorzeniami. Jak również z funkcjonowaniem ludzkiej psychiki – depresją, chorobą dwubiegunową, anoreksją, stresem, emocjami i nawet z osobowością. Kiedy zbierałam dane do mojej najnowszej książki „Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat”, miałam już do wyboru dziesiątki tysięcy prac naukowych na temat wpływu bakterii jelitowych na umysł i emocje.

Każdy z nas nosi w sobie ok. 100 bln mikrobów rezydujących w układzie pokarmowym, które ważą razem nawet dwa kilogramy. To nie tylko bakterie, ale też choćby wirusy, archeowce i pierwotniaki, w sumie nawet 5 tys.

Polityka 11.2022 (3354) z dnia 08.03.2022; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Przez żołądek do mózgu"
Reklama