Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Porzucone dziewictwo

© BA&W, Phototake © BA&W, Phototake
Pewien gatunek roztoczy porzuca dzieworództwo, by oddać się rozmnażaniu płciowemu.

Choć dla nas, ludzi, istnienie dwóch płci wydaje się być czymś zupełnie naturalnym, to w świecie przyrody taki podział nie jest wcale powszechny. Przykładem mogą być roztocza glebowe (malutkie pajęczaki), które rozmnażają się poprzez tzw. partenogenezę, czyli dzieworództwo. Samice składają jaja, z których rodzą się ich klony. Zdarza się wprawdzie, że na świat przychodzą także samce, ale są one sterylne.

Z badań biologów ze State University of New York, opublikowanych w internetowym wydaniu czasopisma "Proceedings of the National Academy of Sciences" wynika, że niektóre gatunki roztoczy glebowych wpadły na pomysł dzieworództwa dość dawno. Ich wspólny przodek, żyjący przed milionami lat, rozmnażał się jeszcze płciowo, ale gatunki, które z niego wyewoluowały, już nie. Jednak jeden spośród z nich ostatnio postanowił powrócić do zarzuconego pomysłu i jest to pierwszy znany przypadek przywrócenia tak skomplikowanej funkcji jak rozmnażanie płciowe. Do tej pory obserwowano bowiem tylko zanikania np. skrzydeł u owadów lub niektórych partii mięśni u ptaków, które jednak po pewnym czasie znów wyewoluowywały (gdyż ponownie okazywały się być potrzebne). Było to stosunkowo proste, ponieważ zwierzęta te nadal miały w sowim DNA geny odpowiedzialne np. za budowę skrzydeł – trzeba je było tylko uaktywnić. Płeć to jednak coś o wiele bardziej złożonego niż skrzydła czy mięśnie, ale mimo to jednemu z gatunków roztoczy udało się ją przywrócić.

Uczeni zastanawiają się, dlaczego tak się stało. Prof. Roy Norton ze State University of New York ma swoją hipotezę – gatunek roztoczy, który porzucił dzieworództwo, zaczął żyć na drzewach, a jest to znacznie mniej stabilne środowisko niż gleba. Tymczasem rozmnażanie płciowe bardziej sprzyja pojawianiu się mutacji, które mogą okazać się pożyteczne w nieprzyjaznym otoczeniu.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Sinéad O’Connor: historia zniszczonej kariery

W dzisiejszej gorącej debacie o „kulturze unieważniania” warto pamiętać o historii. Książkowe wspomnienia Sinéad O’Connor nie pozostawiają wątpliwości, że ją unieważniono całkiem skutecznie.

Bartek Chaciński
20.07.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną