Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Sery zamiast piramid

Sery zamiast piramid. Archeologiczne sekrety z Polski

Średniowieczne skarby ze Środy Śląskiej: korona segmentowa. Średniowieczne skarby ze Środy Śląskiej: korona segmentowa. Piotr Małecki / Forum
Na terenach ziem polskich nie możemy liczyć na odkrycie obsypanych złotem mumii czy rzymskiej drogi, to jednak nie znaczy, że mieszkamy na archeologicznej pustyni.
materiały prasowe

Wyobraźmy sobie, że znaleźliśmy na strychu ogromne pudło puzzli, w którym musiała się kiedyś znajdować niewyobrażalna liczba elementów. Wzorcowy obrazek z wieczka znikł wraz z informacją, ile puzzli ma układanka. Na dnie pudła jest ich tylko trochę, a wy ledwie wydobywacie z zakamarków pamięci wspomnienie o wujku, który kiedyś mówił wam, że chyba chodzi o pejzaż. Mało kto podjąłby się układania obrazka – zbyt dużo niewiadomych, zbyt żmudna robota, zbyt niepewny wynik. To jednak nic w porównaniu z wyzwaniem, jakie stawiają sobie badacze próbujący sklecić obraz następujących po sobie wydarzeń z głębokiej przeszłości, dysponując tylko wyrwanymi, przypadkowymi pozostałościami materialnymi z różnych momentów pradziejów.

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Sery zamiast piramid"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >