Nauka

Ciężkie i tajemnicze zapalenia wątroby u dzieci. Nowy wirus?

Od kilku tygodni w różnych częściach świata u młodszych dzieci i nastolatków wykrywane są tajemnicze przypadki zapaleń wątroby. Od kilku tygodni w różnych częściach świata u młodszych dzieci i nastolatków wykrywane są tajemnicze przypadki zapaleń wątroby. Roman_Yanushevsky / PantherMedia
W kilkunastu krajach zanotowano nieoczekiwany wzrost przypadków ciężkiego zapalenia wątroby u wcześniej zdrowych dzieci. Ten alarm ma jedno uzasadnienie: nie wiadomo, jakie jest pochodzenie zakażeń. Czyżby nowy wirus?

W Europie ciszej zrobiło się wokół pandemii, więc media podchwyciły temat tajemniczych przypadków zapaleń wątroby, które od kilku tygodni wykrywane są w różnych częściach świata u młodszych dzieci i nastolatków. Sprawę bada już Światowa Organizacja Zdrowia oraz kilka towarzystw naukowych zajmujących się hepatologią (czyli m.in. wirusowymi zakażeniami wątroby). Jak informuje prof. Robert Flisiak, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, podczas zakończonego właśnie kongresu Europejskiego Towarzystwa Mikrobiologii Klinicznej i Chorób Zakaźnych niemal w nagłym trybie zorganizowano olbrzymią sesję poświęconą temu alertowi.

Sytuacja będzie monitorowana – mówi profesor. – Pojawił się nowy patogen lub jakiś stary nabrał nowych właściwości w wyniku selekcji genetycznej.

Wątroba celem ataku wielu wirusów

Zachorowało już co najmniej 169 dzieci w 12 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Izraelu, Danii, Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych. Pojedyncze przypadki odnotowano również w Rumunii, Norwegii, Włoszech, krajach Beneluxu. Do 23 kwietnia było wiadomo o jednym zgonie i konieczności wykonania przeszczepu wątroby u 17 chorych. Pozostałe dzieci przechodziły infekcję (pierwsze sygnały pojawiły się w USA już jesienią 2021 r.) łagodniej – z gorączką, nudnościami, wymiotami, bólami brzucha, oczywiście straciły apetyt. Niektóre z nich skarżyły się na bóle stawów i zmęczenie. Miały ciemny mocz, jasne stolce oraz zażółconą skórę, a więc objawy w ewidentny sposób wskazujące na zapalenie wątroby.

Czytaj także:

  • wątroba
  • wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C / HCV)
  • wirusy
  • Reklama