Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Człowiek był kobietą

Człowiek był kobietą. Koniec męskiej dominacji w dziejach cywilizacji

Terakotowa statuetka kobiety ze stanowiska Halaf w północnej Syrii (ok. 4500 r. p.n.e.). Terakotowa statuetka kobiety ze stanowiska Halaf w północnej Syrii (ok. 4500 r. p.n.e.). Getty Images
Nauka mniej lub bardziej świadomie pomijała kobiety. Dopiero ostatnio stara się to naprawić, m.in. szukając śladów pań w dziejach ludzkiej cywilizacji.
Neolityczna figurka tzw. Bogini Matki z Çatal Höyük, obecnie w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze.Alamy/BEW Neolityczna figurka tzw. Bogini Matki z Çatal Höyük, obecnie w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze.

Zarówno dawne dokumenty, jak i książki współczesnych historyków są głównie o mężczyznach, ich świecie i działaniach. Gdy Winston Churchill mówił „historię piszą zwycięzcy”, myślał o mężczyznach u władzy, wygrywających wojny. Urodzonemu w końcu XIX w. białemu mężczyźnie do głowy nie przyszło, że można to przełożyć na kwestie płci. Tymczasem nawet słowo „człowiek” (ang. man, niem. Mann, fr. homme) jest rodzaju męskiego i stanowi odpowiednik „mężczyzny”.

Polityka 22.2022 (3365) z dnia 24.05.2022; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Człowiek był kobietą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >