Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Granie na nerwach

Granie na nerwach. Czy dźwięki mogą działać jak leki?

Oddziaływanie muzyczne jest tak samo skuteczne w poprawie nastroju, co ćwiczenia fizyczne. Oddziaływanie muzyczne jest tak samo skuteczne w poprawie nastroju, co ćwiczenia fizyczne. Getty Images
Czy dźwięki mogą oddziaływać na organizm człowieka tak jak leki? Z badań wynika, że tak, ale w terapii mogą być stosowane tylko niektóre rodzaje „interwencji muzycznych”.
Z badań wynika, że muzyka może być bardzo skuteczna w polepszaniu stanu zdrowia psychicznego u osób chorujących na depresję oraz u pacjentów powracających do zdrowia po chorobie.Getty Images Z badań wynika, że muzyka może być bardzo skuteczna w polepszaniu stanu zdrowia psychicznego u osób chorujących na depresję oraz u pacjentów powracających do zdrowia po chorobie.

Wpisanie hasła binaural beats (dudnienia różnicowe) w wyszukiwarki serwisów, takich jak Spotify, YouTube czy Tidal, to wejście do dziwnego świata. Z jednej strony znajdziemy tu powiązania z ezoteryką, pseudomedycyną czy pseudopsychologią. Z drugiej natrafimy na autentyczne materiały do muzykoterapii, medytacji oraz relaksacji. No i na deser: część wyników będzie przeznaczona do mind trips, czyli psychodelicznych doznań mających naśladować odurzenie narkotykami.

Wszystkie te rezultaty będą zaliczały się do digital drugs (cyfrowe leki, cyfrowe narkotyki), dużej grupy reprezentującej „dźwiękowe środki lecznicze”, czyli produkty wprowadzane do organizmu nie doustnie czy dożylnie, lecz „dousznie”.

Polityka 24.2022 (3367) z dnia 07.06.2022; Nauka i cywilizacja; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Granie na nerwach"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >