Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Uciekające wirusy

Groźne eksperymenty. Czy wirus może uciec z laboratorium?

Na ile można oszacować niebezpieczeństwo pandemii z laboratorium? Na ile można oszacować niebezpieczeństwo pandemii z laboratorium? Shutterstock
Naukowcy, by odkryć tajemnice zarazków, tworzą ich znacznie groźniejsze wersje. Czy tego typu eksperymenty mogą się zakończyć globalną katastrofą?
USA nie mają kompleksowego systemu śledzenia niebezpiecznych zdarzeń w laboratoriach o najwyższych poziomach zabezpieczeń. Nie wiadomo więc, jak często dochodzi do poważnych naruszeń bezpieczeństwa.Getty Images USA nie mają kompleksowego systemu śledzenia niebezpiecznych zdarzeń w laboratoriach o najwyższych poziomach zabezpieczeń. Nie wiadomo więc, jak często dochodzi do poważnych naruszeń bezpieczeństwa.

Epidemie chorób i teorie spiskowe stały się nierozłączną parą. Gdy jakiś zarazek zaczyna rozprzestrzeniać się po świecie, natychmiast pojawiają się osoby głoszące, że pochodzi z laboratorium. Przy czym wyznawcy takich poglądów dzielą się z grubsza na dwie frakcje: twardą oraz miękką. Ta pierwsza mówi o celowym działaniu jakichś mrocznych sił (np. rządów, Billa Gatesa czy koncernów farmaceutycznych), które potajemnie modyfikują chorobotwórcze patogeny, a następnie uwalniają je w niecnych celach.

Polityka 26.2022 (3369) z dnia 21.06.2022; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekające wirusy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >