Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Gdzie prawda, gdzie fałsz

Choroba Alzheimera: fakty i mity. Badacze się zapędzili

Wizualizacja 3D: zmiany funkcjonalne w mózgu (różowe neurony) niekoniecznie pojawiają się tam, gdzie wykrywany jest pierwotnie beta-amyloid (seledynowe złogi). Wizualizacja 3D: zmiany funkcjonalne w mózgu (różowe neurony) niekoniecznie pojawiają się tam, gdzie wykrywany jest pierwotnie beta-amyloid (seledynowe złogi). Shutterstock
W kluczowych badaniach choroby Alzheimera dopuszczono się nierzetelności, a prawdopodobnie nawet oszustwa. Ambicje znalezienia Świętego Graala wyprowadziły uczonych na manowce. Ale może dobrze się stało?
Auguste Deter. Pacjentka dr. Alzheimera, u której w 1902 r. po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę.AN/Wikipedia Auguste Deter. Pacjentka dr. Alzheimera, u której w 1902 r. po raz pierwszy zdiagnozowano chorobę.

Choroba Alzheimera jest najbardziej rozpowszechnioną formą otępienia. Miliony pacjentów i ich opiekunów czekają na postępy badań nad starzeniem mózgu. Wyczekiwane są tylko dobre wiadomości: poznanie przyczyny tej choroby, informacje, jak się przed nią chronić, odpowiedź na pytanie, czy nowe tropy doprowadzą w końcu do wynalezienia skutecznego leku.

Tymczasem dwa tygodnie temu świat obiegła informacja z gatunku tych najgorszych: jedne z kluczowych badań na ten temat okazały się nierzetelne.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie prawda, gdzie fałsz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >