Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Warszawa stolicą filozofii

Przepastne sale na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki wypełnią się w ciągu tego tygodnia kolorowymi budowlami z klocków Lego. Uczniowie, młodzież i nauczyciele z całej Europy mają do dyspozycji ponad 20 tys. litrów klocków, z których zbudują własne interpretacje filozoficznych problemów.

To niecodzienne przedsiewzięcie jest możliwe dzięki rozpoczętemu właśnie w Warszawie Międzynarodowemu Festiwalowi Kultury Filozoficznej "Creatio ex Legendo". Lego-logos, bo tak sie nazywa pomysł, to pierwsza nie tylko w Polsce, ale i na świecie inicjatywa edukacyjna mająca na celu naukę filozofii przez zabawę. Celem jest zbudowanie przy pomocy klocków Lego własnej, subiektywnej interpretacji krótkiego tekstu filozoficznego.

Pomysłodawcą i szefem festiwalu jest Jarosław Spychała, filozof i nauczyciel filozofii z Torunia, który swoją oryginalną metodę uczenia filozofii realizuje z powodzeniem w szkołach w Toruniu i Warszawie w szkole Pro Futuro i Willy Brandt Schule. Spychala szkoli także nauczycieli i studentów filozofii, którzy sami chcą rozmawiać o filozofi przy pomocy twórczej pracy z klockami. W trakcie swojej pracy ze studentami spostrzegł, że wprowadzenie "filozoficznych rzeźb" do analizy tekstów daje lepsze rezultaty niż klasyczna interpretacja.

Sam festiwal ma przyczynić się do szerokiej popularyzacji edukacji i kultury filozoficznej i artystycznej, a co najważniejsze wyzwolić twórcze pokłady energii w głowach uczniów i zachecić ich do odważnego stawiania trudnych pytań.

Spychała przekonał do pomysłu szereg instytucji w tym władze miasta Warszawy, ambasadorów oraz sponsorów, bez których ta edukacyjna impreza nie mogła by powstać. I choć Urząd Miasta Warszawy jest jednym ze współorganizatorów i jak powiedział Spychała wyłożył na festiwal 650 tys. złotych, na oficjalnym otwarciu zabrakło zaproszonej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Sytuację uratowała przybyła z dużym opóźnieniem przedstawicielka gabinetu prezydenta.

Na otwarcie nie przybył także zaproszony minister edukacji narodowej, który ostatnio deklarował swoje poparcie dla wprowadzenia filozofii do szkół. Ministerstwo nie przysłało nawet swojego przedstawiciela. Przybyli za to uczniowie z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Łotwy oraz polskich szkół. W ciągu tygodnia pojawią się goście z pozostałych zaproszonych krajów i polskich szkół. Organizatorzy zapraszaja nie tylko uczniów i nauczycieli ale także rodziców z dziećmi.

Za to o korzyściach z wprowadzenia niestandardowych metod nauczania mówili zaproszeni goście. Dla dyrektor Niemiecko Polskiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. Wille'ego Brandta Heike Briesemeister klocki na zajęciach to nie zabawa a filozofia. Przyznała, że jest pod wrażeniem, jak można zainteresować dzieci tak trudnym tematem jak filozofia.Jej zdaniem dzieci uczą się nie tylko analizować problem, ale dostrzegać związki przyczynowo-skutkowe i relacje między zdarzeniami.

Grzegorz Pytkowski, szef Instytutu Nowoczesnej Edukacji widzi duży postęp u dzieci, które miały już zajęcia z klockami. Zamknięte otwierają się, mówią własnym głosem, filozofują, stawiają pytania i udzielają na nie własne odpowiedzi.

O tym jak twórczo uczniowie interpretują tekst filozoficzny można przekonać się oglądając wystawę prac, które powstały w trakcie prowadzonych wcześniej warsztatów. Kolejne będą powstawać w tym tygodniu.

Podczas otwarcia Jarosław Spychała powiedział, że filozofowanie nie powinno być oderwane od życia, ale blisko z nim związane. Zadaniem filozofii jest nie tylko nauka myślenia, ale i panowania nad emocjami, po to aby dokonywać właściwych wyborów.

Aby ułatwić dotarcie jak największej grupie zainteresowanych PKP funduje darmowe powroty do domu wszystkim, którzy przyjadą na festiwal pociągiem.

Warsztaty i spotkania odbywają się na IV piętrze Pałacu Kultury i Nauki od najbliższej środy do soboty. POLITYKA jest patronem medialnym Festiwalu.

WIĘCEJ 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

AIDS: czy to nadal wstydliwa choroba i wyrok? „Wciąż się boimy, że ktoś krzywo spojrzy”

Często nie wiemy, że jesteśmy zakażeni. Wciąż się boimy, „że ktoś krzywo spojrzy”, a wiedza, że test można zrobić szybko i anonimowo, nie jest powszechna – mówi Bartosz Żurawiecki, autor reportażu „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”, w Światowym Dniu AIDS.

Mateusz Witczak
01.12.2023
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną