Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Nadchodzi homo electrus

Nadchodzi homo electrus. Tak będziemy leczyć ból?

Implanty elektryczne przywracają słuch, leczą nadpobudliwy pęcherz, przerywają ataki padaczki. Nie inaczej jest w przypadku leczenia bólu. Implanty elektryczne przywracają słuch, leczą nadpobudliwy pęcherz, przerywają ataki padaczki. Nie inaczej jest w przypadku leczenia bólu. Mirosław Gryń / Polityka
Przyszłość leczenia bólu jest elektryzująca. Akurat ten przymiotnik najlepiej oddaje to, co nowoczesna medycyna ma do zaoferowania cierpiącym.
Stymulacja rdzenia kręgowego polega na neuromodulacji tkanki nerwowej poprzez impulsy elektryczne, co wpływa na komórki zaangażowane w odbieranie i przesyłanie impulsów związanych z odczuwaniem bólu.AndrewLozovyi/PantherMedia Stymulacja rdzenia kręgowego polega na neuromodulacji tkanki nerwowej poprzez impulsy elektryczne, co wpływa na komórki zaangażowane w odbieranie i przesyłanie impulsów związanych z odczuwaniem bólu.

W 47 r. n.e. Scribonius Largus, nadworny lekarz rzymskiego cesarza Klaudiusza, opisał w swoim dziele „De compositione medicamentorum”, jak leczyć przewlekłe migreny. W odróżnieniu od innych medyków nie zalecał przykładać do skroni zajęczego serca ani końskich jąder. Proponował rybę torpedową o nazwie drętwa pawik (Torpedo torpedo), znaną z tego, że w swoim naturalnym środowisku u wybrzeży Morza Śródziemnego wytwarza impulsy elektryczne. Wygenerowane napięcie osiągające 220 woltów wystarczy, by odstraszyć wroga lub zabić pod wodą potencjalną ofiarę, ale czy mogło być dobrym sposobem na wyleczenie ludzi z migren?

Polityka 35.2022 (3378) z dnia 23.08.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadchodzi homo electrus"
Reklama