Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Bez poczęcia, bez tabu

Bez poczęcia, bez tabu. Przełomowe odkrycie polskiej embriolożki

Prof. Magdalena Żernicka-Goetz Prof. Magdalena Żernicka-Goetz mat. pr.
Kolejną rewolucję w biologii ogłasza polska embriolożka prof. Magdalena Żernicka-Goetz. Jej zespół opracował metodę uzyskiwania zdrowych zarodków wyłącznie z komórek macierzystych, czyli bez konieczności zapłodnienia.
Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla zrozumienia molekularnych mechanizmów rozwoju ssaków.materiały prasowe Odkrycie to ma ogromne znaczenie dla zrozumienia molekularnych mechanizmów rozwoju ssaków.

Godne Nagrody Nobla odkrycie prezentowane przez „Nature” na razie dotyczy tylko myszy. Ale zastosowanie nowatorskiej metody do zarodków ludzi jest kwestią zaledwie kilku miesięcy. Dzięki niej poznamy mechanizmy molekularne naszego rozwoju embrionalnego.

Osobą, która doprowadziła do przełomu, jest prof. Magdalena Żernicka-Goetz, biolożka i embriolożka, która pracę doktorską obroniła na Uniwersytecie Warszawskim, po czym wyjechała do Wielkiej Brytanii. Badania prowadzi m.in. w Uniwersytecie Cambridge i California Institute of Technology. Jest autorką najważniejszych odkryć z dziedziny embriologii ostatnich lat, jedną z najbardziej twórczych ludzi nauki XXI w. Pisaliśmy o niej w POLITYCE parokrotnie.

Aktywność udowodniona

Badania molekularne rozwoju człowieka były do tej pory hamowane niedostępnością ludzkich zarodków do celów naukowych. Uczeni korzystali z trudno dostępnych tzw. nadplanowych zarodków pochodzących z darów od osób poddających swoje komórki rozrodcze zapłodnieniu in vitro. – Niestety większość to odpady, często obarczone problemami rozwojowymi – wyjaśnia Żernicka-Goetz. Słowem: naukowcy byli skazani na badanie organizmów będących w kondycji gorszej niż optymalna.

Uważa się powszechnie, że komórki macierzyste ssaków mają wręcz nieograniczone zdolności do tworzenia wszystkich komórek ciała. Przekonanie to dotyczy zwłaszcza uzyskiwanych z komórek wczesnego zarodka w stadium pęcherzyka zwanego blastocystą tzw. węzła zarodkowego (mikroskopijnej struktury tworzącej ciało przyszłego osobnika w trakcie normalnego rozwoju zarodka).

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 68
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez poczęcia, bez tabu"
Reklama