Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Pomyłki to genialna rzecz

Pomyłki to genialna rzecz. Einstein nie bał się iść pod prąd

Albert Einstein żegluje po jeziorach w okolicach miejscowości Sarnac Lake w stanie Nowy Jork, sierpień 1945 r. Albert Einstein żegluje po jeziorach w okolicach miejscowości Sarnac Lake w stanie Nowy Jork, sierpień 1945 r. Sergey Konenkov / Sygma / Getty Images
Jakie Albert Einstein popełniał błędy i dlaczego? Czym by się zajmował, gdyby żył? Czego jeszcze o nim nie wiemy? Opowiada o tym prof. Hanoch Gutfreund, fizyk, były rektor Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie – jeden z najwybitniejszych znawców dorobku i życia największego geniusza XX w.
Hanoch Gutfreund (po lewej) w Centrum Einsteina przy Uniwersytecie Hebrajskim.David Silverman/Getty Images Hanoch Gutfreund (po lewej) w Centrum Einsteina przy Uniwersytecie Hebrajskim.

„Należę do drugiego pokolenia ocalałych nowotarskich Żydów. Mimo tego Nowy Targ stał się ważną częścią mojego emocjonalnego DNA” – mówił Hanoch Gutfreund kilka dni temu, odsłaniając tablicę z setkami nazwisk, których na Podhalu prawie się dziś nie spotyka. – Kiedy do mojej rodziny zwróciłem się po hebrajsku – dodaje – ludzie płakali. W tym miejscu nie słyszało się słowa w tym języku od 80 lat. Czyli od chwili, gdy jednego dnia na stadionie zebrano całą ówczesną żydowską społeczność i wywieziono ją do Bełżca.

Polityka 38.2022 (3381) z dnia 13.09.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomyłki to genialna rzecz"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >